Rzadko spotykane chmury Mammatus nad Polską
W zeszły czwartek osoby przebywające w stolicy Polski mogli zaobserwować wyjątkowe zjawisko. M.in. w Warszawie oraz Krakowie na niebie pojawiły się rzadko spotykane chmury Mammatus. Swoim wyglądem bardzo mocno przypominają bąbelki lub kulki niczym z waty. Miałeś okazję również zaobserwować to zjawisko na niebie, które kompletnie Ciebie zaskoczyło? Jeśli tak, to dowiedz się więcej o tych nietypowych chmurach.
Czym są chmury Mammatus?
Mammatusy charakteryzują się niezwykle pięknymi wypukłościami, które formują się w dolnej części chmur. Można je zaobserwować w chmurach typu Cirrus, Cirrocumulus, Stratocumulus, Altocumulus, Altostratus oraz Cumulonimbus. Zaobserwowanie tego zjawiska na żywo jest niewątpliwie dużą atrakcją.
Powstawanie chmur tego typu jest dosyć ciężkie do wytłumaczenia. Często jednak mówi się, że za taki efekt odpowiada rozpad chmury. W ramach tego dochodzi do zmiany temperatur w obrębie chmury, przez co powietrze zachmurzone ogrzeje się wolniej, a powietrze podchmurne szybciej. W ten sposób wynikłe różnice temperatur prowadzą do powstania grudkowatej bazy chmurowej.
Chmury Mammatus w Polsce
Ostatnimi czasy w Polsce, a przede wszystkim nad Warszawą pojawiły się omawiane właśnie mammatusy. Ich pojawienie się wywołało wielką burzę w internecie. Spacerowicze zaczęli umieszczać w sieci swoje zdjęcia, na których upamiętnili to zjawisko pogodowe. Wszystkie Social Media były wręcz zasypane zdjęciami tego zjawiska.
Warto pamiętać, że mammatusy często pojawiają się wtedy, gdy zmieniają się warunki pogodowe i nadchodzi burza. Należy więc zachować ostrożność w momencie, gdy osobiście zobaczymy te zjawisko na niebie. Ostatnimi laty w Polsce dochodzi do coraz większych wyładowań atmosferycznych. Jest to wynikiem zmieniającego się rokrocznie klimatu. Pamiętajmy więc, aby bezwzględnie sprawdzać zbliżającą się pogodę, szczególnie jeśli planujemy wypad w góry, spacer po mieście bądź jakąkolwiek inną aktywność na świeżym powietrzu.