Porozumienie o przedłużeniu rozejmu z Hamasem po uwolnieniu izraelskich zakładników, za którego mediację dziękują prezydentowi Bidenowi

Porozumienie o przedłużeniu rozejmu z Hamasem po uwolnieniu izraelskich zakładników, za którego mediację dziękują prezydentowi Bidenowi

Mark Regew, doradca premiera Izraela, wyjaśnił w swoim oświadczeniu, że dopiero po uwolnieniu ostatnich izraelskich zakładników przez Hamas, rozejm między obiema stronami zostanie przedłużony. Informacja ta została potwierdzona przez CNN. Regew zapewnił również, że porozumienie o dwudniowym przedłużeniu rozejmu zostało osiągnięte i według tego porozumienia, Hamas codziennie ma uwolnić dziesięciu izraelskich zakładników. Kluczowe jest to, że za każdą dziesiątką uwolnionych zakładników, Izrael jest gotowy do dodatkowego przedłużenia rozejmu o kolejny dzień.

Doradca premiera Izraela, Benjamin Netanjahu, wyraził wdzięczność dla prezydenta USA, Joe Bidena, za jego aktywną rolę w negocjowaniu umowy. Podkreślił, że wkład prezydenta Bidena był decydujący dla osiągnięcia porozumienia i za to jest mu niezmiernie wdzięczny.

W poniedziałek ministerstwo spraw zagranicznych Kataru poinformowało o dwudniowym przedłużeniu zawieszenia broni między Hamasem a Izraelem, które pierwotnie miało zakończyć się we wtorek o godzinie 7:00 (6:00 czasu polskiego). Informację tę potwierdził również sam Hamas. W trakcie tych dwóch dodatkowych dni rozejmu, ma być uwolnionych kolejnych 20 izraelskich kobiet i dzieci – poinformował na konferencji prasowej rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, John Kirby.

W okresie od piątku do niedzieli odbyły się trzy serie wymiany zakładników za więźniów. Ogółem Hamas zwolnił 39 Izraelczyków lub osób z podwójnym obywatelstwem oraz 19 cudzoziemców. Z izraelskich więzień wypuszczono natomiast 117 palestyńskich kobiet i młodzieży.

Izraelskie media donoszą, że Izrael otrzymał listę jedenastu zakładników, którzy mają zostać uwolnieni przez Hamas w poniedziałek, jako część czwartej serii wymiany. Hamas z kolei otrzymał listę 33 Palestyńczyków, którzy mają opuścić izraelskie więzienia tego samego dnia.