Mariusz Kamiński rozpoczyna strajk głodowy. Rzecznik Praw Obywatelskich wyjaśnia prawne kwestie odmowy jedzenia przez więźniów

Mariusz Kamiński rozpoczyna strajk głodowy. Rzecznik Praw Obywatelskich wyjaśnia prawne kwestie odmowy jedzenia przez więźniów

Rzecznik praw obywatelskich, Marcin Wiącek, podał w środę w Polsat News, że zgodnie z regulacjami Kodeksu karnego wykonawczego, osoba pozbawiona wolności nie ma prawa do odmówienia przyjęcia pokarmu. Dodał również, że w przypadku strajku głodowego, który może stanowić zagrożenie dla życia więźnia, sąd ma prawo zasądzić przymusowe dokarmianie.

Informacje te pojawiły się w kontekście niedawnego aresztowania byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz ministra spraw wewnętrznych, Mariusza Kamińskiego oraz jego zastępcy, Macieja Wąsika. Obaj zostali skazani prawomocnym wyrokiem 20 grudnia ubiegłego roku na dwa lata pozbawienia wolności w związku z afery gruntowej. Zarówno Kamiński jak i Wąsik zostali zatrzymani przez policję we wtorkowy wieczór, kiedy to przebywali w Pałacu Prezydenckim. W środę Mariusz Kamiński ogłosił, że zamierza rozpocząć strajk głodowy.

Dodatkowo Marcin Wiącek, rzecznik praw obywatelskich, podczas środowej rozmowy z Polsat News, wyjaśnił, jakie działania może podjąć służba więzienna wobec osadzonego, który zdecyduje się na strajk głodowy. Zaznaczył, że kwestia ta jest jednoznacznie uregulowana w Kodeksie karnym wykonawczym – osoba pozbawiona wolności nie ma prawa do odmówienia przyjęcia posiłku. W przypadku protestu głodowego, osoba taka zostaje skierowana na opiekę medyczną i diagnostykę, a następnie pozostaje pod stałą obserwacją lekarzy.