Generał Wałerij Załużny odwołany z funkcji dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy przez prezydenta Zełenskiego

Generał Wałerij Załużny odwołany z funkcji dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy przez prezydenta Zełenskiego

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w osobistym spotkaniu z generałem Wałerijem Załużnym, dowódcą Ukraińskich Sił Zbrojnych, ogłosił decyzję o zmianie dowództwa. Zełenski zapewnił jednak, że Załużny pozostaje częścią drużyny, podkreślając, że jest to moment na odnowę sił zbrojnych. Informację o nowym naczelnym dowódcy, generale Ołeksandrze Syrskim, Zełenski przekazał publicznie.

W ostatnich dniach media na Ukrainie i na całym świecie intensywnie spekulowały na temat możliwej dymisji generała Załużnego. Zełenski podziękował mu za dwuletnią służbę na rzecz obrony Ukrainy i mówił o konieczności odnowienia sił zbrojnych. Rozważano różne opcje na stanowisko nowego dowódcy.

Zełenski oficjalnie ogłosił nominację generała pułkownika Syrskiego na naczelnego dowódcę Sił Zbrojnych Ukrainy. Prezydent podkreślił, że od tej pory kierownictwo sił zbrojnych będzie leżało w rękach nowego zespołu.

Minister obrony Ukrainy, Rustem Umierow, potwierdził decyzję o zmianie najwyższego dowództwa Sił Zbrojnych. W swojej wiadomości na Facebooku wyraził wdzięczność dla generała Załużnego za osiągnięcia i zwycięstwa. Podkreślił, że realia walk w latach 2022, 2023 i 2024 różnią się od siebie i stąd konieczność wprowadzenia zmian.

Ołeksandr Syrski urodził się w 1965 roku na terenie obecnej Rosji. Jest absolwentem Moskiewskiej Wojskowej Wyższej Szkoły Dowódczej (1986) oraz Akademii Sił Zbrojnych Ukrainy i Uniwersytetu Obrony Narodowej. Był pierwszym zastępcą szefa Głównego Centrum Dowodzenia Sił Zbrojnych Ukrainy i współpracował z NATO. Od początku konfliktu na wschodzie Ukrainy pełnił funkcję szefa sztabu operacji antyterrorystycznej. Był jednym z dowódców bitwy o Debalcewe w 2015 roku, za co awansował na wyższy stopień generalski. W latach 2016-2017 był szefem Połączonego Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych Ukrainy oraz dowódcą całej operacji antyterrorystycznej na wschodzie kraju. W sierpniu 2019 roku został dowódcą Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy. Od początku rosyjskiej agresji w lutym 2022 roku dowodził obroną Kijowa. 5 kwietnia 2022 roku otrzymał najwyższy ukraiński order państwowy, Bohatera Ukrainy.