Culinaryna podróż po słodkościach świata – odkryj kulturowe smaki deserów

Culinaryna podróż po słodkościach świata – odkryj kulturowe smaki deserów

Podróżowanie przez różne kuchnie świata to doskonałe doświadczenie, pozwalające na odkrycie nowych aromatów i smaków. Nic jednak nie kończy posiłku lepiej niż wyjątkowy deser. W zależności od kraju, słodkie danie na koniec posiłku może być prawdziwym zaskoczeniem. Spróbujmy więc dowiedzieć się, jakie desery są najbardziej popularne i skąd one pochodzą.

Baklava – specjał z Bliskiego Wschodu

Baklava jest deserem, który zasłynął na Bliskim Wschodzie, szczególnie cenionym w takich kulturach kulinaricznych jak turecka, ormiańska, grecka czy bułgarska, a także w kuchni bałkańskiej. Ten orientalny przysmak tworzy kombinacja delikatnych warstw ciasta filo oraz posiekanych orzechów – często włoskich lub migdałowych. Wszystko to pokryte jest syropem z miodu i cytryny, nadając baklavie unikalnego, aromatycznego charakteru. Po jednym kęsie tego kruchego deseru czujemy się jak w tureckiej kawiarence.

Tiramisu – włoski deser par excellence

Włochy to prawdziwe imperium deserów, a na szczycie tego królestwa słodyczy znajduje się tiramisu. Ten wyjątkowy deser składa się z biszkoptów nasączonych mocnym espresso i dodatkiem likieru amaretto, które następnie są przekładane kremem na bazie serka mascarpone z dodatkiem żółtek i cukru. Na wierzchu deser jest posypywany gorzkim kakao i podawany schłodzony. Tiramisu to symbol włoskiego stylu i elegancji w kulinarnej formie.