Bezowocne próby Rosji na przekonanie Iranu do dostarczenia rakiet balistycznych

Bezowocne próby Rosji na przekonanie Iranu do dostarczenia rakiet balistycznych

Andrij Czerniak, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR), w rozmowie z RBK-Ukraina, podkreślił, iż Rosja od poprzedniego roku bezskutecznie usiłuje zakupić od Iranu pociski balistyczne. Czerniak wypowiedział te słowa, podkreślając desperackie próby Rosji w tej kwestii.

Cherniak wskazał również na konkretne modele rakiet, które interesują Rosję, a mianowicie Fateh-110 i Zolfaghar. Według niego, agresor nie szczędzi wysiłków dyplomatycznych, aby osiągnąć swój cel. Niemniej jednak, jak do tej pory, te próby okazały się daremne i nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

Ukraiński wywiad wojskowy nie zaobserwował do tej pory żadnej dostawy rakiet z Iranu do Rosji. Przedstawiciel HUR potwierdził też, że nie ma żadnej decyzji czy porozumienia pomiędzy Moskwą a Teheranem w tej sprawie.

John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, ostatnio wyraził obawy, że Iran może dostarczać Rosji bomby szybujące oraz przygotowywać się do przekazania jej pocisków balistycznych krótkiego zasięgu. Kirby zwrócił również uwagę na fakt, że Iran dostarcza Rosji bojowe drony typu Shahed.