Prezydent Duda w Chinach: strategiczne rozmowy z chińskim przywództwem na tle napiętej sytuacji globalnej

Prezydent Duda w Chinach: strategiczne rozmowy z chińskim przywództwem na tle napiętej sytuacji globalnej

Podczas swojej podróży do stolicy Chin, prezydent RP Andrzej Duda przeprowadził szereg kluczowych spotkań z czołowymi postaciami chińskiej polityki. Wśród nich znalazł się lider kraju Xi Jinping, premier Li Qiang oraz Zhao Leji, przewodniczący Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych. Spotkanie odbyło się w chwilach narastającej tensji między Unią Europejską a Chińską Republiką Ludową.

Podróż Andrzeja Dudy do Pekinu miała miejsce w kluczowym momencie dla relacji międzynarodowych. Aktualna sytuacja na linii Unia Europejska – Chiny jest skomplikowana i napięta, głównie ze względu na konflikt gospodarczy oraz trwającą wojnę na Ukrainie. Prezydent Polski wyraził swoje zaniepokojenie tym stanem rzeczy podczas swoich rozmów w Pekinie, podkreślając, że jego kraj dąży do pokoju na świecie. „Naszym martwi nas obecna sytuacja na Ukrainie, gdzie Rosja prowadzi wojnę. Liczymy, że zakończy się ona sprawiedliwym pokojem” – mówił Duda podczas rozmów w Pekinie.

Prezydent Polski stwierdził także, że klucz do pokoju na wschodzie może leżeć w rękach Chin. To stanowisko jest zdaniem polskiego prezydenta zbieżne z opinią rządu Donalda Tuska. W lutym, minister Radosław Sikorski i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, spotkali się z ministrem spraw zagranicznych Chin Wang Yi podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Jako jeden z głównych tematów rozmowy poruszono kwestię sytuacji na Ukrainie. „Minister Sikorski podkreślał, że Chiny mają potencjał do odegrania ważnej historycznej roli jako kraj, który przyczyni się do pokoju.” – powiedział wówczas Paweł Wroński, rzecznik MSZ.