Piramidy Egiptu – Symbole Pradawnej Cywilizacji i Jej Nadzwyczajnych Umiejętności

Piramidy Egiptu – Symbole Pradawnej Cywilizacji i Jej Nadzwyczajnych Umiejętności

Symboliczny znak Egiptu, wizualnie rozpoznawalny przez większość ludzi na całym świecie, to niewątpliwie piramidy. Pierwszą tego typu konstrukcję zaprojektował i zbudował Imhotep, renesansowy człowiek epoki starożytnego Egiptu, dla faraona Dżesera na początku XXVIII wieku p.n.e. w Sakkarze. Początkowo stworzył mastabę o wymiarach 66 na 75 metrów, konstrukcję już znanej wcześniej, ale po raz pierwszy zastąpił nietrwałe cegły trwałym kamieniem. Imhotep nie skończył na tym etapie, dodając kolejne trzy mniejsze mastaby na wieńczący strukturę ścięty szczyt. Następnie zdecydował się powiększyć podstawę do 118 na 140 metrów i dodać jeszcze dwie mastaby, tworząc piramidę schodkową o wysokości 60 metrów. W jej wnętrzu zaplanował labirynt korytarzy i komorę grobową.

W dalszej historii Egiptu kształt piramid ulegał zmianom. Pierwszym ostrosłupem na planie kwadratu była piramida zbudowana dla faraona Huni z III dynastii. Czwarta dynastia zaś przyniosła niewiarygodnej wielkości piramidy w Gizie, której budowa przy użyciu potężnych bloków kamienia do dziś budzi zdumienie. Największa z nich, piramida Cheopsa, ma podstawę o boku 230 metrów i dochodzi do wysokości 147 metrów. Taka gigantyczna konstrukcja nawet dzisiaj byłaby niezwykle kosztownym i skomplikowanym zadaniem, świadczy więc o niezrównanym kunszcie i ogromnym doświadczeniu starożytnych budowniczych.

Wraz z Wielką Piramidą Cheopsa stoją dwie nieco mniejsze: Chefrena i Mykerinosa. Starożytne Egipcjanie dbali o swoje życie pośmiertne, stąd tak staranne przygotowanie grobów dla faraonów, uważanych za wcielenia bogów. Ciała władców oraz ich majątek składane w grobach miały zostać zachowane w nienaruszonym stanie na wieki, dlatego zastosowano mumifikację i skomplikowane układy korytarzy prowadzących do komór grobowych, co miało ochronić groby przed grabieżą. Niestety, nawet te środki zapobiegawcze nie zatrzymały złodziei – w komorach grobowych nie znaleziono żadnych przedmiotów codziennego użytku, ani cennych artefaktów.

Wielkość skarbów, które mogły mieścić się w piramidach, daje nam wyobrażenie odkrycie małego grobowca faraona Tutanchamona w Dolinie Królów. Był on pełen doczesnych dóbr, co pozwala przypuszczać, że ogromne bogactwo towarzyszyło najpotężniejszym władcom. Zabytki te, wraz z mumiami władców, można dziś podziwiać w Muzeum w Kairze.

U stóp wielkich piramid w Gizie stoi imponujący posąg Sfinksa z białego wapienia, datowany na około 2550 rok p.n.e. Jego twarz jest prawdopodobnie podobna do Chefrena, którego rozkazem Sfinks został stworzony. Aby odczuć potęgę tych konstrukcji i ich twórców, warto odwiedzić to miejsce i zobaczyć je na własne oczy.