PGNiG odkryło nowe złoża gazu ziemnego – czy to zwiastuje koniec kryzysu?

PGNiG odkryło nowe złoża gazu ziemnego – czy to zwiastuje koniec kryzysu?

Ostatnimi czasy ceny gazu zaczęły gwałtownie spadać, a wraz z tym oddala się widmo pogłębienia kryzysu energetycznego w Europie. Czy zima właśnie przestała być problemem? Jakie Polska ma zapasy gazu i ile on kosztuje? Od wielu tygodni moża słyszeć zewsząd doniesienia na temat ciężkiej i mroźnej zimy oraz nadchodzącego kryzysu energetycznego. Kryzys energetyczny może wynikać m.in. z wysokich cen gazu lub nawet jego braku. Pytanie, więc brzmi..

Jak aktualnie kształtuje się sytuacja z gazem?

Od pewnego czasu rynek póki co pokazuje nam zupełnie inny obraz sytuacji niż przedstawiają nam to liczne media. Mianowicie – ceny gazu spadły poniżej 100 euro za megawatogodzinę pierwszy raz od czerwca. Sytuacja ta jest spowodowana łagodną pogodą w Europie i napływem ładunków skroplonego gazu do regionu. Kolejnym powodem są kwestie związane z polityką, ponieważ duże znaczenie mają też unijne prace nad powstrzymaniem kryzysu energetycznego. Jak czytamy na stronie https://www.glosmiasta.pl/, Komisja Europejska przedstawiła nową propozycję, która zakłada wprowadzenie dynamicznych cen gazu na giełdzie TTF. Dodatkowo szefowa Komisji Europejskiej – Ursula Von Der Leyen, wezwała państwa członkowskie do wspólnych zakupów gazu. To wszystko ma wpływ na jego cenę.

Należy także wskazać, że pomimo niedawnego spadku to ceny gazu pozostają ok. 3 razy wyższe niż 5letnia średnia dla tej pory roku. Aktualnie sytuacja mocno się poprawiła i wszystko wskazuje na to, że sytuacja z pogłębieniem kryzysu energetycznego w Europie odchodzi w zapomnienie. Niestety wszystko może się zmienić wraz z nadejściem mroźnej zimy.

PGNiG odkryło dwa nowe złoża gazu ziemnego – czy to koniec obaw?

PGNiG poinformowało 27 października 2022 roku, że z sukcesem zakończyły się poszukiwania w powiecie średzkim i kościańskim w województwie wielkopolskim. Spółka odkryła w tych rejonach złoża gazu ziemnego o łącznym wolumenie ok. 600 mln m3. Dokładniej zasoby znaleziono w gminie Nowe Miasto nad Wartą w powiecie średzkim oraz w gminie Czempiń w powiecie kościańskim. Zasoby gazu ziemnego znajdują się w utworach geologicznych czerwonego spągowca, które od kilku lat stanowią podstawę do działalności poszukiwawczej spółki PGNiG. Ponadto z technicznego punktu widzenia warto zaznaczyć, że odkryte złoża zawierają gaz zaazotowany o wysokiej jak na ten rejon zawartości metanu, który wynosi 75%.  Jak szacuje spółka, proces zagospodarowania nowych złóż, po którym rozpocznie się ich eksploatacja, potrwa ok. 3 lat. Łączne wydobycie natomiast ma sięgnąć ok. 20 mln m3 rocznie.