Koszt dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego wynosi 735,18 zł w wrześniu 2024 r.
Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne stanowi alternatywę dla tych, którzy nie są zobligowani do uczestnictwa w obowiązkowym schemacie ubezpieczeń zdrowotnych, ale pragną korzystać z usług medycznych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Poniżej przedstawiamy szczegóły dotyczące tego rodzaju ochrony zdrowotnej, wyjaśniając, kto może się na nią zdecydować i jakie procedury trzeba spełnić, aby ją uzyskać.
Opcja dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego oferowana przez NFZ jest dostępna dla osób, które nie korzystają z obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, a chciałyby mieć dostęp do usług medycznych finansowanych z budżetu państwa.
Co zyskujesz dzięki dobrowolnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu? Po podpisaniu umowy o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne nabywasz prawo do korzystania z takiej samej gamy usług, jakie są dostępne dla osób objętych obowiązkowym ubezpieczeniem. To daje możliwość skorzystania z opieki zdrowotnej, konsultacji lekarskich, hospitalizacji, badań diagnostycznych oraz zabiegów chirurgicznych i operacji finansowanych przez NFZ.
Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne daje również możliwość ubiegania się o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Ta karta uprawnia do korzystania z świadczeń zdrowotnych w ramach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA).
Kto ma prawo do skorzystania z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego? To rozwiązanie jest dostępne dla osób, które nie są zawarte w obowiązkowym systemie ubezpieczeń zdrowotnych. Może to dotyczyć osób bezrobotnych, studentów, wolontariuszy lub przedsiębiorców, którzy z różnych przyczyn nie uczestniczą w obowiązkowym ubezpieczeniu. Warto jednak pamiętać, że osoby te nie mogą być członkami rodziny osoby ubezpieczonej ani być objęte schematem ubezpieczeń w jednym z krajów UE czy EFTA.